Kapilaroskopia

Co to jest kapilaroskopia?

Jest to nieinwazyjna, bezbolesna oraz bezpieczna metoda wykrywania zaburzeń mikrokrążenia. Polega na ocenie naczyń włosowatych za pomocą mikroskopu w obrębie wału paznokciowego, gdzie kapilary układają się równolegle do powierzchni skóry. Badanie przeprowadza się w palcach II-V obu rąk po uprzednim zastosowaniu olejku celem poprawy widoczności miejsca.

Kiedy wskazana jest kapilaroskopia?

Badanie kapilaroskopowe jest koniecznym elementem diagnostyki objawu Raynauda. Objaw Raynauda jest to zaburzenie naczynioruchowe wywołane ekspozycją na zimno lub stres, w przebiegu którego dochodzi do skurczu naczyń w obrębie palców rąk, stóp oraz rzadziej w obrębie nosa i małżowin usznych. W przebiegu objawu Raynauda dochodzi do zmiany zabarwienia wyżej wymienionych miejsc (bladość/zasienienie/zaczerwienienie) z towarzyszącymi objawami drętwienia/pieczenia. Jest dosyć częstym objawem i dotyczy 3-5% populacji ogólnej. Objaw Raynauda dzielimy na pierwotny, który jest schorzeniem o łagodnym przebiegu i nie ma uchwytnej przyczyny oraz wtórny, który jest efektem różnych schorzeń/chorób. Kapilaroskopia jest niezbędnym badaniem diagnostycznym w różnicowaniu między pierwotnym, a wtórnym objawem Raynadua wywołanym przez choroby reumatologiczne tj. twardzina układowa, mieszana choroba tkanki łącznej, zapalenie wielomięśniowe.

Jak przygotować się do kapilaroskopii?

  1. Proszę nie wykonywać specjalistycznych zabiegów kosmetycznych paznokci u rąk oraz nie wycinać i/lub odsuwać skórek w obrębie paznokci na 3 tygodnie przed badaniem
  2. W przypadku paznokci pomalowanych lakierem wskazane jest jego usunięcie na 7 dni przed badaniem
  3. W okresie jesienno-zimowym proszę przybyć na 15 minut przed badaniem, aby ogrzać ręce w temperaturze pokojowej
  4. Nie zaleca się palenia tytoniu, picia kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu 3 godziny przed badaniem

Rejestracja

Skorzystaj z szerokiej gamy usług medycznych. Skonsultuj się z uznanymi lekarzami różnych specjaliności.